AMA

TOKSYNY W ORGANIZMIE

Słów parę o toksynach – inaczej „AMA”, które gromadzą się w naszym organizmie i powodują zaburzenie harmonii co skutkuje różnego rodzaju chorobami
W sanskrycie „Ama” oznacza toksynę lub niestrawione odpady metaboliczne – oznacza nic innego jak wszystkie lepkie, śluzowate, obciążające i toksyczne substancje nagromadzone w organizmie. Nieodpowiednia dieta, stresujący styl życia powodują, że Ama gromadzi się w naszym organizmie i powinniśmy jak najszybciej pozbyć się toksyn ,aby nasz organizm dobrze funkcjonował.
Ama przykleja się do przewodu pokarmowego, zatyka tętnice, wędruje w organizmie i przedostaje się do subtelnych kanałów umysłu.
Obecność AMY w organizmie prowadzi do podstawowych problemów zdrowotnych.
Ajurweda uczy naa, że toksyny AMA są źródłem wszystkich chorób, problemy zdrowotne Ajurweda nazywa „amaya” co oznacza „spowodowane przez Amę”


Nadmiar Ama może blokować zdrowy przepływ prany (siły życiowej) i składników odżywczych w organizmie. Nadmiar Ama prowadzi do rozbicia równowagi wszystkich trzech dosz co prowadzi do rozregulowania pracy organizmu i szkodzi ogólnemu zdrowiu.
Jak to się dzieje, że AMA gromadzi się w naszym organizmie. Podstawową przyczyną według Ajurwedy jest nic innego jak nasz styl życia i postępowanie wbrew swojej inteligencji – czyli PRAGYAPARADHA… To jest właśnie podstawowa przyczyna powstawania wszystkich chorób…ale to już temat na inny wpis…

Najkrócej rzecz ujmując, najczęściej gromadzenie AMA w organizmie spowodowane jest przez :
– niewłaściwe łączenie pokarmów
– przejadanie się i kompulsywne jedzenie
– nieregularne nawyki żywieniowe
– zaburzenia snu
– stres
-brak aktywności fizycznej

Dlatego Ajurweda uczy nas aby wprowadzić rutynę dnia, która pomoże nam pozbywać się nagromadzoną Amę z organizmu.
Ale przede wszystkim powinniśmy dbać o swój ogień trawienny i odżywiać się w zgodzie ze swoją konstytucją tak aby nie zaburzać równowagi pomiędzy doszami.


PRANA

ENERGIA ŻYCIOWA


Prana to sanskryckie określenie oznaczające „pierwotny oddech” lub „siłę życiową”. Potocznie, mimo że nie do końca właściwie – pranę często łączy się tylko z oddechem.

💥Prana uznawana jest za największą siłę życiową, która podtrzymuje ducha i działa jako pośrednik pomiędzy ciałem i umysłem – jest ona zewnętrzną energią życiową, którą otrzymujemy od Natury.
💥Energię życiową otrzymujemy dzięki słońcu, które jest jej głównym źródłem, ale nie tylko, gdyż równie ważna jest energia otrzymywana od roślin czy z pokarmu.
💥Prana jako energia życiowa odnosi się do naszej wewnętrznej siły – jako element, który otrzymujemy od naszej Duszy.
Siła Prany pochodzi z Purushy – energii czystej świadomości, inaczej Jaźni. To z tej czystej świadomości wypływa prana stworzenia, która kształtuje cały wszechświat.
Prana w prostych słowach to zarówno podstawowa siła życiowa jak i najwyższa twórcza uzdrawiająca moc pochodząca z Czystej Świadomości, Purushy.
💚Ajurweda uczy nas, że wpływamy na poziom prany w naszym ciele poprzez oddech, ruch, ale także pokarmy jakimi karmimy nasze ciało, umysł i duszę.

🌿dbajmy więc o naszą energię życiową abyśmy mogli cieszyć się długim, szczęśliwym życiem🌿

Mój początek

color powder, holipulver, holi-4800757.jpg

Wypadałoby zacząć od kilku słów wyjaśnienia dlaczego akurat Ajurweda.
Myślę, że każdy z nas ma pisaną dla siebie jakąś ścieżkę, i w którymś momencie życia na nią wkracza. Mam wrażenie, że egzotyka gdzieś tam zawsze podświadomie mnie fascynowała (chyba w czasach licealnych się rozpoczęła). Jednak zapomniałam o niej na długie lata, choć od czasu do czasu manifestowała się to sposobie ubierania się czy też w inny subtelnych formach.